Hosting AZ

Jeśli szukasz hostingu dla swojej firmy lub masz już za sobą kilku dostawców oferujących tego typu usługi, być może miałeś okazję słyszeć o AZ. Zajmują się między innymi domenami, tworzeniem stron www, hostingiem i VPS oraz dostarczaniem aplikacji biznesowych.

Jeżeli jednak do tej pory się na nich nie natknąłeś, a jesteś zainteresowany tym tematem, poniżej przybliżymy kilka szczegółów związanych z ich usługami hostingowymi. Co w ich ramach oferują, czy prezentuje się to w sensowny sposób, a także jak klienci oceniają współpracę z nimi. Weźmiemy AZ pod lupę opisując najistotniejsze kwestie łączące się z hostingiem stron internetowych.

O AZ słów kilka, czyli kim jest ten dostawca

Firma powstała w Szczecinie w 1996 roku i początkowo ich oferta obejmowała wyłącznie rejestrację domen. W 2014 roku stali się częścią Home.pl, a już dwa lata później powstał ich autorski panel klienta, a potem najszybsza polska wyszukiwarka domen. Obecnie liczba zarejestrowanych przez AZ domen wynosi 3 000 000, a liczba użytkowników to ponad 320 000.

Czego więc można spodziewać się po hostingu dostawcy obsługującym taką liczbę użytkowników?

Hosting w trzech wersjach

W ramach usług hostingowych, klient ma do wyboru trzy pakiety – Hosting Basic + SSL Smart, Hosting Standard + SSL Smart i Hosting Premium + SSL Smart. W ramach każdego z nich otrzymuje:

 • najnowszą wersję PHP 7 + OPcache, a także obsługę wielu języków oprogramowania;
 • kompatybilność wszystkich dostępnych języków z PHP 7 (najnowszą wersją szybszą od poprzedniej o 60%);
 • kopię zapasową sprzed 3 dni, dane da się odzyskać własnoręcznie lub oczywiście przy pomocy specjalistów z AZ
 • antywirus oraz ochronę antyspamową
 • opcję automatycznej instalacji aplikacji, a także cykliczne uruchamianie zadań CRON
 • szyfrowaną skrzynkę mailową we własnej domenie
 • backup, którym można osobiście zarządzać
 • dla pełnego bezpieczeństwa Twojej skrzynki, na bieżąco przechwytywane, potencjalnie niebezpieczne wiadomości.

Oraz oczywiście rozszerzenia adekwatne do wybranego pakietu.

Czego się obawiać, a z czego cieszyć?

Dużym plusem hostingu jest nielimitowany transfer niezależnie od wersji na jaką zdecydował się użytkownik, nielimitowana liczba domen, a także możliwość utworzenia dowolnej liczby kont mailowych. AZ daje klientowi gwarancję na działanie strony przez min. 99% czasu. Bezpłatna domena też może skorzystać z rozszerzeń i ofert specjalnych.

Jeśli chodzi o negatywne strony, to w opiniach najczęściej mówi się o tym, że pamięć nie wilcza się do nielimitowanego transferu, panel administracyjny jest mało mało intuicyjny, a pomoc techniczna dostępna wyłącznie w określonych godzinach, co rzeczywiście może znacznie utrudnić działanie w kryzysowej dla klienta sytuacji.

Opinie klientów o AZ.pl

Niestety to, na co najczęściej natrafialiśmy w sieci, to raczej negatywy niż pozytywy. Szczególne niezadowolenie wzbudzają utrudnienia w kontakcie z supportem, ale trudno się temu dziwić. Poza konkretnym przedziałem czasowym, kiedy można porozmawiać z osobą ze wsparcia, czas oczekiwania na połączenie jest długi, a stawka wysoka. Jako plus natomiast podaje się fakt, że wsparcie można uzyskać zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Poza tym, kiedy już dodzwonimy się do supportu, z pewnością uzyskamy poradę, co użytkownicy sobie chwalą.

Warto czy nie warto?

Na to pytanie chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ktoś, kto jest zadowolony z usług AZ powie, że jak najbardziej warto. Z kolei ten, kto ma nieprzyjemne doświadczenia związane z ich hostingiem, będzie odradzać.

Z pewnością warto poszerzać swoją wiedzę, sprawdzać i porównywać. Po to też piszemy artykuły takie, jak ten. Dobrym źródłem wiedzy mogą być także hostingowe rankingi. Pamiętajmy jednak, by podchodzić do nich z rozsądkiem i traktować raczej jako bazę danych, a nie wyrocznię dotyczącą zakupu.

1.8/5 - (19 votes)

Najpopularniejszy wybór w 2024 roku:

 • Dobry stosunek jakości do ceny
 • Nr 1 w rankingu
 • Spora ilość narzędzi
1.8/5 - (19 votes)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*